A platform for young feminists from Europe

,,Geležinė ledi’’ – pirmoji Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė

Dukart išrinkta Lietuvos Respublikos prezidente ir buvo įvertinta kaip politinė lyderė. Trumpa diskusija apie jos karjerą ir darbus.

Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė

Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė (Pagal: Augustą Didžgalvį (asmeninis darbas) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Vis daugiau moterų užima TOP pozicijas darbe ir yra sėkmingos kaip lyderės. Moterys taip pat tampa  geresnės politinėje arenoje. Žvelgiant į istoriją, ne taip seniai moterys net neturėjo teisės balsuoti, o dabar jos tampa politinėmis lyderėmis. Tačiau šis perėjimas nėra lengvas, kadangi moterys turi ,,perspjauti’’ vyrus, kad būtų tinkamai įvertintos ir skatinamos.

Nuo tada, kai Lietuva tapo nepriklausoma moterys pradėjo aktyviau dalyvauti politikoje, o 2002 metais dalyvauti prezidento rinkimuose. Šiuose rinkimuose kandidatavo keturios moterys ir vienai iš jų jie buvo sėkmingi. 2009 metų liepos 12 dieną Dalia Grybauskaitė tapo Lietuvos Respublikos prezidente. Surinkusi rekordinį rinkėjų balsų skaičių – net 69% balsų. Laimėjimas buvo pagrįstas pastoviu geru darbu būnant užsienio ministro pavaduotoja, finansų ministre, bei Europos sąjungos komisare (atsakinga už finansus). Finansinės krizės metu Dalia susitelkė ties eksporto didinimu, mažesniais mokesčiais smulkiajam verslui ir kuo didesne parama iš Europos Sąjungos. Toks ekonomikos gerinimas buvo viena iš priežasčių perrinkti Dalią antrai kadencijai, taigi 2014 metais 58% rinkėjų tai padarė.

Būti Lietuvos Respublikos prezidente nebuvo Dalios Grybauskaitės siekis ar svajonė. Tiesiog jos atkaklus darbas pasiekė aukščiausią galimą įvertinimą. Dalios įgūdžiai ir kompetencijos grindžiamos jos studijomis ir dėstymu užsienyje, patirtimi dirbant ministre, bei komisare. Dėl šių priežasčių jos dalyvavimas Prezidento rinkimuose atrodė visiškai natūralus procesas. Negano to, Dalia yra šiuolaikiška ir socialinių tinklų pagalba palaiko ryšį su žmonėmis, dalinasi nuotraukomis ir mintimis. Sklinda gandai , kad galbūt ji yra lesbietė, tačiau nėra pakankamai tai patvirtinančios informacijos.

Untitled

D. Grybauskaitės veikla Twitter puslapyje

D. Grybauskaitės veikla Facebook puslapyje

D. Grybauskaitės veikla Facebook puslapyje

Apžvelkime gerus Dalios veiksmus kovojant su korupcija:
• Neteisėtas praturtėjimas tapo nusikaltimu. Nuo 2010 metų baudžiamojon atsakomybėn traukiami didelės vertės turtu disponuojantys asmenys, negalintys įgyto turto pagrįsti teisėtomis pajamomis.
• Nusikalstamais būdais sukaupto turto negalės išgelbėti nei draugai, nei giminės. Įteisintas išplėstinis turto konfiskavimas.
• Kovoje su korupcija neliko neliečiamųjų.Į asmenų tikrinamų dėl neteisėto praturtėjimo, sąrašą įtraukti ir politikai.
• Prasidėjo realus apsivalymas policijos sistemoje. Per trejus metus išaiškinta per 150 korumpuotų ar aplaidžiai dirbančių pareigūnų.
• Užtikrinta apsauga ir anonimiškumas apie korupciją ir kitas neteisėtas veikas pranešusiems asmenims.
• Stabdomas ES lėšų savinimasis. Nustatyta, kad projektų vykdytojai pasikėsino neteisėtai gauti apie 157 mln. litų ES paramos lėšų.
• Viešųjų pirkimų pažeidimų sumažėjo dvigubai. Nuo šiol privaloma viešai skelbti informaciją apie visus be išimties viešuosius pirkimus, jų laimėtojus ir sudaromas sutartis.
• Visuomenei suteikta teisė gauti informaciją apie viešajame sektoriuje dirbančius asmenis.
• Sukčiauti tampa nepelninga. Penkiskart padidintos piniginės baudos už kontrabandą ir kitus ekonominius, finansinius nusikaltimus.
• Lietuvos pažengė suvaldant stambaus masto korupciją. Smulkioji korupcija kol kas dar išlieka problema. Kovoje su korupcija – pirmieji žingsniai pažangos link. Už korupcinius nusikaltimus pernai teismai skyrė beveik 1 mln. litų baudų. Pagal korupcijos suvokimo indeksą Lietuva pakilo į 43 vietą iš 177 valstybių. (Daugiau: “Dalia Grybauskaitė išvardijo nuveiktus darbus: kovoje su korupcija neliko neliečiamųjų, neteisėtas praturtėjimas tapo nusikaltimu, Lietuvos žmonės yra saugūs“).

Taip pat, 2014-2020 metams ji išsiderėjo 4 mlrd. didesnę paramą nei ankščiau. Tobulėjimo sulaukė ir vidutinis užmokestis, bei jaunimo įsidarbinimas – abu išaugo. Prezidentė palaiko kuo silpnesnius ryšius su Rusija, nes siekia kuo mažesnės prilausomybės dėl energijos. Nepaisaint, kad elektra gaunama iš Švedijos ar Lenkijos, tačiau dujos atkeliauja iš Rusijos. Dalios planuose yra nuosava Lietuvos energija, to įžanga galime vadinti į Klaipėdą atvykusį tanklaivį ,,Indepence“ tiekiantį suskystintas gamtines dujas.

Dalia sulaukia ir tarptautinių pripažinimų. Amerikiečių žurnalas ,,Glamour‘‘ išrinko ją metų moterimi, kuriame buvo nominuota ne viena svarbi šalies vadovė. Neveltui dėl savo tvirto charakterio Dalia Grybauskaitė yra vadinama ,,Lietuvos Obama‘‘, ,, Geležine ledi‘‘ ar ,,Plienine Magnolija‘‘. Britų kanalo ,,BBC‘‘ režisieriai pasirinko Dalią dokumentiniam filmui ,,Moterų galia‘‘. Šiame filme bus rodomos įtakingiausios pasaulio moterys, taip pat jame bus parodytas Dalios kelias iki prezidentės posto. Dalia Grybauskaitė matoma kaip viena iš Europos lyderių. 2013 metais ji palaikė Ukrainą boikotuojant Sočio žiemos olimpines žaidynes. Dėl to, 2015 metais Ukrainoje ji tapo metų žmogumi. 2014 metais tapo Pasaulio moterų lyderių tarybos pirmininke. Ši taryba vienija galingiausias pasaulio moteris. Kaip Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Ban Ki-moon išsireiškė: ,,Moterys turi naują požiūrį į mūsų senas sunkias problemas’’. Vis daugiau moterų užima TOP pozicijas ir tampa lyderėmis, pagaliau  tinkamas laikas mums, nes rinka tampa vis atviresnė moterims.

Baigiant, įdomu ką Dalia dar padarys per savo likusią kadenciją iki 2019 metų. Tačiau galime  teigti , kad jos dėka moterų įsitraukimas į savivaldybes, ministerijas ir parlamentą didėja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Language:

  • English
  • Original

Language: